Hodiť prázdnu obálku? A na čo?

Autor: Stanislav Hoferek | 19.2.2012 o 19:00 | (upravené 22.2.2012 o 10:09) Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1252x

Tak ako pred každými voľbami, aj teraz je akosi v móde vyjadriť sa. Prísť do zadanej miestnosti, ukázať svoju tváričku na občianskom preukaze, zobrať so sebou papiere a rovno ich zahodiť. Zalepiť obálku, vhodiť ju do urny a s úsmevom sa vytratiť. Je aj toto riešenie?

Vhodiť prázdnu obálku vo volebnej miestnosti môže byť samozrejme nejaká tá chybička, však všetci sme omylní a možno sa dva alebo tri také prípady nájdu. Oveľa častejšie je však hlasovanie prázdnou obálkou z dôvodu nesúhlasu. Svojský spôsob, ako naznačiť, že je "niečo zhnité v štáte dánskom". Je to právo každého jednotlivca, dať najavo, že nikto nie je dostatočne "ready" na to, aby dostal hlas.

 

Na jednej strane krútim hlavou. Nepomôže ani neublíži to žiadnej strane, neodstráni to "tých zlých" a nepridá to "tých dobrých". Neurobí to vôbec nič, len to o malú chvíľu zdrží sčítaciu komisiu.

 

Na druhej strane by som bol však prvý, čo by dával bielu obálku. Bez problémov by som volil nikoho, keby nebola žiadna aspoň trochu rozumná strana. Ak je aspoň jedna z tých strán lepšia, ako ktorákoľvek iná v politike, tak by som normálne hlasoval. Napriek tomu by som bielou obálkou nehlasoval, ak by išlo o voľby, kde by bola jediná politická strana, alebo ak by tam boli úplne všetky skazené, totálne "fujtajbl", "brekeke" či nejaký termín, ktorý by sa cenzuroval.

 

Je taká situácia? Sú všetky strany zlé? Aby mohol niekto povedať, že sú úplne všetky zlé, tak by ich musel niekto kompletne poznať. Ani najhustejší a najpolitickejší politológ nepozná dôkladne všetky strany. Ľudí na kandidátke, v pozadí, všetky tie väčšie či menšie plány, "provízie" a tak podobne. Ak by niekto zahlásil, že sú všetky strany zlé a nebol by to fakt osvietený expert s múdrosťou sveta, tak by som mu jednoducho neveril.

 

Myslím, že je to odvaha. Hodiť bielu obálku, znášať hlášky typu "je to rebel" či zatajiť to. Ale je to to správne? Myslím, že nie. Zvlášť, keď je strán až 26 a dá sa vyberať, je možné komunikovať s ľuďmi z týchto strán a v prvom a neposlednom rade si čítať o nich informácie na internete, od spokojných i od tej druhej strany. Ktorá má všade svoje miesto.

 

Ozaj, viete koľko strán sa zameriava hlavne na nevoličov? Z hlavy ma napadá napríklad 99% či strana Nory Mojsejovej, v minulých voľbách to bol napríklad Azen.

 

Ak nikto "veľký" nemá vaše sympatie, tak sú tu vždy malé strany. Niektoré z nich majú šancu dostať sa veľkú iné menšiu, no každá bude rada, ak podporíte hlasom. Takže šup šup voliť :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotná sestra odišla do Švédska. Bola som preťažená, hovorí

Sestry by mali by zarábať aspoň tisíc eur v čistom, aby neodchádzali do zahraničia, hovorí zdravotná sestra LUCIA ZAVADANOVÁ.

DOMOV

Štátna firma si prenajíma auto za cenu dvoch nových

Nevýhodné zmluvy podpisoval nominant Smeru Bačík.

DOMOV

Prichádzame o desaťtisíce sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im aj zvýšiť platy.


Už ste čítali?