Prečo píšem knihy a dávam ich na internet?

Autor: Stanislav Hoferek | 9.4.2011 o 22:10 | (upravené 10.4.2011 o 21:35) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  592x

Píšem. Možno inak, ako väčšina autorov. Málo známa väčšina totiž nedostane šancu. A tak si ju dávam ja sám. Prečo nie? Ak nikto neprotestuje a robím dobrú vec - tak som zlý?

Ak by ste chceli vydať knihu, potrebujete v podstate tri veci.

 

1) napísať ju

2) vynaložiť na to nejaké tie peniaze

3) dohodnúť sa s vydavateľom.

 

Ak máte talent na písanie, môžete do toho investovať a dokážete sa dohodnúť, máte vyhraté. Vaša knižka sa dostane do miestnych obchodov a ak niekoho upúta obal a nejaké tie riadky skutočného textu, tak si to kúpi. Niečo z toho ide vám. Ale...

 

"Ale je tu ale", prípadne často nie je všetko tak krásne a dokonalé, ako sa môže zdať. Vo všetkých troch krokoch sa môže niečo pokaziť. Niečo môže byť jednoducho iné, ako je "správne" čí "tradičné". Môže to byť maličkosť a môže to byť množstvo problémov, ktoré je prekonať len veľmi často.

 

Napísať knihu znamená... čo to presne znamená, to sa môžete spýtať nejakého odborníka. Môže vám dať na to nejakú tú detailnú delfiníciu. Pre mňa je to hlavne dať dohromady. Myšlienky, postavy, prostredie a tak ďalej. Napísať dobrý základ, dobre ho rozšíriť, zoškrtávať a prepisovať a v neposlednej rade nechať niečo inak, ako sa očakáva. Prekvapiť, rozosmiať, donútiť čitateľa zamyslieť sa. Je na vás, aký to bude text. Možno jednoliate dielo alebo veľmi hrubo zošívané niečo z viacerých celkov. Dôležité, piamo najdôležitejšie, je vyznať sa vo vlastnom texte. Povedať pravdu, prečo tam ten a ten úsek je. Čo sa s ním chcelo povedať. Písanie textu je podľa mňa veľa kompromisov a čím lepší kompromis dosiahnete, tým nekompromisne lepšie môžu byť niektoré časti knihy.

 

Vynaložiť peniaze je potrebné na všetko. Len ak niečo píšete, tak je to váš čas, konkrétne často mesiace vášho času. Vaša energia. Niečo popri tom zjete a niečo, za čo môžete dostať peniaze, kvôli tomu jednoducho nestihnete. Sú to náklady a je ich veľa, či už sa páči, alebo nie. Pri klasických knihách je potrebné vytvoriť text, ale aj ho odprezentovať. Sádzanie, väzba, finálne úpravy, doplnky a v neposlednom rade tlač. Vydať jednu knihu a 2000 kníh je rozdiel. Pri klasických knihách.

 

Dohodnúť sa s vydavateľom je často veľmi zvláštne. Môžete týždeň pracovať na maily, dávať ho do čo najlepšej "formy" a jasne napísať, že to, čo píšete, je dobré - a je na to záujem. Môžete ale napísať niečo naozaj dobré, originálne a nákazlivo čitateľné, no stane sa, že sa na vás vydavateľstvo vykašle. Odignoruje. Prvé, druhé, dvadsiate. Stretol som sa s tým osobne. Niektoré menšie, špecializované vydavateľstvá, odpísali. Najväčší hráči majú často začínajúcich autorov v paži. Neviem ako a neviem prečo. Ale to už je svet ťažkého biznisu, ktorému sa veľmi ťažko dá porozumieť.

 

Rozmýšľal som, ako písať. Vybral som si klasický spôsob. Niečo napísať, niečo zaplatiť a podávať to do obchodov. Musel by som ale ísť celkom na vlastné náklady a na to si netrúfam. Zvlášť preto, že sám do kníhkupectva nechodím a knihy nenakupujem. Rozhodol som sa teda niečo napísať a dať na internet. Výsledok? Posúďte sami:

 

1) Môžem kedykoľvek ktorúkoľvek knihu aktualizovať. Nájde sa v knihe dokopy dvadsať chýb, nahlásených šiestimi ľuďmi? Oprava súboru zaberie pri dobrom informovaní o chybe (často aj s riešením) len niekoľko minút. Dokonca môžete dovoliť čitateľom stiahnuť si vašu knihu, opraviť ju a poslať vám ju. Zbežne skontrolujete a hotovo.

2) Oveľa nižšie náklady. Pokročilé sádzanie, pevná väzba - načo? Napíšete, upravíte, dáte na internet. Nikto, kto si číta knihu v čítačke e-kníh alebo na notebooku (prípadne netbooku, tablete či dokonca na stene prostredníctvom projektoru) žiadnu väzbu nepotrebuje. Otvorí súbor a môže sa začítať. Taktiež môže vyhľadávať, rýchlo prechádzať medzi kapitolami a elegantne preskakovať to, čo už čítal - alebo čo ho moc neláka.

3) Množstvo formátov. Či už máte v láske PDF, TXT, EPUB alebo iný formát, prehadzovať do nich text je veľmi jednoduché. Raz sa napíše a niekoľkými klikmi sa prehodí. Znamená to tiež to, že si môžete takýto text prečítať na naozaj hocijakom zariadení. Ak by ste chceli niekomu dať vašu knihu napríklad do mobilu, môžete použiť bluetooth, poslať to mailom alebo jednu z mnohých, a tým chcem povedať naozaj mnohých možností.

4) Otvorená komunita. Nie je lepšia reklama ako spokojný zákazník, ktorý rád odporučí niečo ďalej. Každý, kto vás číta, vám môže dať spätnú väzbu. Môžete to vyžiadať, môžete o to poprosiť alebo jednoducho dať niekde do knihy kontakt na vás. Je úžasné, ak si môžete prečítať nie len pochvalu, ale aj nápady na vylepšenie. Niekedy príde taký nápad, ktorý vám dá naozaj veľa. Napríklad inšpiráciu pre pokračovanie. Alebo to môže byť nápad, pomocou ktorého môžete urobiť knihu ešte zaujímavejšiu a viac žiadanú.

5) Sebavedomie a plný zisk. Ktokoľvek vám pošle peniaze, dorazí ku vám 100% z čiastky. Samozrejme, ak sa do toho nebudú miešať nejaké bankové poplatky a podobné "dobroty". Nemusíte platiť vydavateľstvá, nepotrebujete nikoho na tvorbu obálky a tak podobne. Vaše dielo, vaša kniha a odmena pre vás. Možno nie je vysoká, no na druhú stranu je len na vás, ako to zvýšiť. Zvýšiť kvalitu, dobre o príspevok požiadať a máte to. Sebavedomie je tiež dôležitá vec a poriadne stúpne. Len skúste niekomu povedať, že píšete knihy - a že ak to zaujalo, tak nejaké pošlete. Na jednej strane je to pravda, na druhej strane to môžete dobre vysvetliť a máte dobrý rozhovor a na tretej - možno ste práve narazili na výborného čitateľa, ktorý vás posunie o niečo ďalej.

6) Prístupnosť. Vaše knižky si môže prečítať hocikto. Či už je o poschodie vyššie, na vedľajšej ulici, tri dediny vedľa, na Kriváni či na Vostoku v Antarktíde. Stačí internetové pripojenie alebo trochu miesta na disku či v pamäti niektorého chytrého zariadenia. Ak by ste si chceli zobrať na dovolenku 50 kníh, nebude to vážiť kilogramy a zaberať cestovnú tašku. Ak by ste si chceli zobrať 300 kníh, tak to bude zaberať približne rovnako - a môžete od všadial čítať, upravovať či diskutovať s ostatnými o zmenách.

 

A ako začať písať? Jednoducho. Raz alebo dvakrát kliknúť na ikonku OpenOffice.org/LibreOffice Writer, Microsoft Word alebo na čokoľvek, čo používate a vyhovuje vám.

 

Moje knihy v PDF, rôznych e-book formátoch a všetkom možnom - a o všetkom možnom sú na adrese http://knihy.greenie.sk. A vaše?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?