Najväčšia finančná skupina sú dôchodcovia

Autor: Stanislav Hoferek | 19.2.2012 o 12:56 | (upravené 22.2.2012 o 10:09) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  654x

Niečo málo o rôznych politických stranách. Voľby 2012 z pohľadu človeka, ktorý nevynechal jediné voľby. Pohľad na jednotlivé politické strany a odpoveď na otázku, či ísť voliť alebo nie. Názor mladého človeka, ktorý sa nebojí hovoriť otvorene a úprimne.

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Slovensko. Taká mala krajinka, ktorá je kdesi medzi východnou a západnou Európou. Malé, krpaté, hornaté a áno, otvorene, niekedy naozaj hlúpe Slovensko.

 

Jedného dňa vzniklo, oddelilo sa z Československa a začalo svoju samostatnosť. Už to nie je centralizmus východného bloku, ani centralizmus Prahy, už je to niečo iné, samostatné. Kto môže ovplyvňovať túto krajinku? Niekto povie občania, iní povedia politici či finančné skupiny. Všetko je správne, aj keď...

 

Zamyslite sa. Na Slovensku je nejakých 5 miliónov ľudí (a nejaké drobné), z toho asi 4.3 milióna ľudí môže dať svoj hlas. Komu ho ale dá? Niekto má vybraté a niekto nie. A samozrejme, že niekto začne tvrdiť, že všetci kradnú a nebude voliť nikoho. A vlastne k tomu som chcel aj niečo povedať. Treba sa skutočne zamyslieť nad voľbami. Ísť tam, alebo tam neísť, odignorvať to?

 

Asi netreba vysvetľovať, že zostaviť vládu môže len ten, kto má viac ako 5% a sám alebo s partnermi má väčšinu kresiel. Môže to byť SMER-SD samostatne, Ficova strana ešte raz a tentokrát s SNS, KDH, 99% alebo inou stranou a môže to byť akýsi "zlepenec" bez Smeru. Podľa prieskumov už nie sú iné možnosti. Asi je teda jasné, že to vyhrá SMER, a to aj preto, že Bugár so Slotom (možno sa ani jeden z nch nedostane do parlamentu) nie sú kamaráti.

 

Politika však nie je len o koalícii, ale aj o opozícii. O ľuďoch, ktorí kontrolujú, prichádzajú s vlastnými riešeniami. Ak má byť SMER pri moci, tak nech ho iné strany dobre kontrolujú. V prvom rade je totiž Smer stranou, ktorú volia dôchodci. Ako všetci vieme, populácia starne, ľudia sa dožívajú vyššieho veku a takmer každý dôchodca dá hlas Smeru, bez rozmýšľania. Dôvody sú na to tri:

1) Fico. Pre nich sympaťák, Jánošík, ktorý všetko dokáže.

2) Príspevok k dôchodku. Čo na tom, že by sa tieto peniaze mohli hodiť skôr mladším ľuďom, napríklad ich deťom. Ale nie, rozdá sa dôchodcom a mladí potom nemajú z čoho.

3) Politika samotná ich nezaujíma. Takže nech má ktokoľvek akékoľvek škandály, je to jedno. A teraz budem kus drzí, no... myslím, že starší ľudia vo veľkej časti nedokážu rátať miliardy.

 

Tak veru tak, starší volia (väčšinou) Smer, mladší (väčšinou) pravicu. Ak je ale veľa mladých ľudí otrávených z volieb a dôchodcov je čoraz viac, tak to môžeme znovu vítať milovaný marxizmus leninizmus, len namiesto týchto dvoch zmeníme mená, napríklad na Fica a Kaliňáka. A "expertov" je tam viac - stačí spomenúť naozaj neschopnú Tomanovú, Počiatka či maximálneho... ale nie, nepoviem žiadnu nadávku, nech sa mi pán Harabín nevyhráža. Myslím si však o ňom to, čo asi väčšina Slovenska.

K mladším a starším ľuďom ešte možno povedať to, že predsa len, starší a skúsenejší sú pokiaľ ide o voľby menej leniví a nám, mladším, je veru hanba, ani sa len nevyjadriť. V kraji, odkiaľ pochádzam, má sociálno demokratická strana obrovské percentá, no inde to môže byť samozrejme inak. V komentároch sa ozvala dôchodkyňa, ktorá nevolí "Fica", ale zaujíma sa o politiku a dá svoj hlas inej strane. Má deti či vnúčatá, na ktorej jej záleží? Pravdepodobne áno. Alebo si jednoducho porovná viac možností a vyberie si. Chce to takých viac.

 

Ísť voliť, alebo nie?

Áno - máte možnosť rozhodovať (aspoň raz za čas), môžete podporiť svojich priateľov, ľudí z okolia, odborníkov na jednotlivé témy (zdravotníctvo, školstvo atď) či pomôcť takto sebe, svojim deťom, vnúčatám, priateľom atď

Nie - rozhodnú za Vás iní, veľmi často tí, s ktorými si nemáte čo povedať. Podporíte všelijaké finančné skupiny, neschopných (no u niektorých skupín populárnych ľudí) a zadlžovanie Slovenska. Čo je vždy ľahké, pretože úroky splácajú nie len oni, ale aj tí, čo prídu za nimi.

 

Osobne idem voliť. Dôvod je však tak trochu iný, ako som písal v "áno". Môj hlavný dôvod je to, že sa nerád prispôsobujem hlúpostiam, som "správne tvrdohlavý". Nechcem vládu jednej silnej strany, ktorá urobí zo Slovenska krajinu ešte slabšiu a zadĺženejšiu, chcem niečo iné. A nebojím sa hlasovať tak, aby to pomohlo mne i ostatým. Taktiež nie som viazaný "slávnostnou prísahou" voliť niektorú stranu, môžem si vybrať. A mám na výber? Sorry, že nespomeniem všetky strany, no z 26 mi je sympatických veľa. Možno preto, že sa o poltiku zaujímam a možno len preto, aby padli sánky tým, ktorí nevedia koho voliť.

 

2. KDH - Jedna z možností. Nie som kresťan, už duplom nie katolík a nemám rád niektoré ich tradície, ale aspoň sú napravo a časť z nich je dosť rozumná.

5. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti - I. Matovič má okolo 30 rokov, no nápady, ktoré tu minimálne 22 rokov nikto nemal. Len si to predstavte, konečne nejaký naozajstný blázon, ktorý mení zaužívané veci naopak. R. Fico ho nemá v láske, pretože rúca základy jeho moci. A to je ako zle? S veľkou pravdepodobnosťou dostane môj hlas.

6. Sloboda a Solidarita - Ďalšia možnosť. Zeleným zelenú, prečo nie? Strana, ktorá sa otvorene stavia proti Ficovi a hlavne strana, kde sú ľudia, ktorí dokázali zarobiť hlavou pred vstupom do politiky.

7. Právo a Spravodlivosť - Nová strana, tak prečo nie?

8. Náš kraj - Keby som bol z východného Slovenska, určite by som podporil radšej túto stranu, ako Smer. Čím primitívnejší ľudia, tým viac dávajú svoje hlasy bez rozmýšľania, pretože sa ani nezaujímajú, že existujú strany robené priamo pre nich. Škoda, že sa určite nedostane do parlmentu. Ukázali by, že sociálna demokracia nie je jediná možnosť pre menej zarábajúcich. A vlastne sociálna demokracia je tá najhoršia možnosť pre menej zarábajúcich, ale to sem nemusím pliesť.

12. Zmena Zdola - Viete, čo urobil Budaj pre Bratislavu? Myslím, že dosť veľa. Niečo sa mu nepáči a chce to zmeniť. Čistá, dobrá strana so zaujímavými ľuďmi, zaslúžila by si pár hlasov od aktuálne nevoličov.

15. Strana rómov - Keby som patril medzi rómov, tak dám hlas. A presviedčam ďalších, aby ju volili.

16. Most-Híd - Zaujímavý líder, diplomat a človek hľadajúci kompromisy. Ďalšia možnosť, komu dať hlas.

22. SDKÚ - Dostane sa do parlamentu? Dostatok zaujímavých, vzdelaných a skúsených ľudí. Len mi dosť vadí dvojica lídrov.

26. Strana živnostníkov - Videli ste ich program? Sú to živnostníci, ktorí vidia problémy živnostníkov. Zas možnosť pre tých, ktorí nevedia, komu dať hlas.

 

UPOZORNENIE: Tie názory sú samozrejme len moje. Viac informácii o týchto stranách nájdete všade možne, napríklad aj v komentároch pod článkom.

 

Otvorene vyzývam k trom veciam:

1) Ísť voliť, ukázať sa ako človek a nie ako hlúpa ovca, ktorej je všetko jedno

2) Voliť s rozumom - podľa programu, skúseností, zamerania - nie podľa toho, kto má sympatický ksicht vďaka kozmetičke či Photoshopu

3) Trochu sa zamyslieť nad tým, čo strany ponúkajú. Ak niekto ponúka zároveň vyššie platy, vyššie dôchodky a nižšie dane, tak im hlas jednoducho nedajte, pretože to ani s magickou paličkou splniť nedokážu - a vy si budete mlátiť hlavu o stenu, komu ste to dali hlas...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?