Dajte nám hlasy a my vás dostaneme do raja

Autor: Stanislav Hoferek | 21.2.2012 o 9:32 | (upravené 22.2.2012 o 10:09) Karma článku: 5,81 | Prečítané:  695x

Ľúbim, milujem a s radosťou čítam predvolebné názory politikov, viac či menej politicky angažovaných občanov a teším sa na nejaké tie skutočné riešenia skutočných problémov. Už aby to bolo. Na prvý pohľad sa mi zdá, že akosi každá politická strana ponúka zlepšenie ekonomiky ako celku, teda že sa bude Slovensku lepšie dariť, pretože práve oni urobia tie správne rozhodnutia.

Bez ohľadu na to, či je to nová strana alebo nie, taktiež bez ohľadu na doterajšie pôsobenie, akosi ma každý recept na koláč s názvom "lepší život na Slovensku", v rôznych podobách. Spomína sa práca, nezamestnanosť, dôchodky, zadĺženie, hospodársky rast a tak ďalej a tak ďalej. A viete čo? Dá sa to. Ale... ale vždy sa nájde určité "ale".

 

Niekde sme. V rôznych odvetviach sme na rôznych úrovniach a ak chceme zmeniť A, treba často urobiť aj B. Celá politika, tvorba rozpočtu a podobne je o A, B, C, D a tak ďalej. Nie len o A. Celá krajina sa môže ľahko rozpadnúť, no ktorí krajčír ju dá dokopy? Kto z toho ušije druhé Švajčiarsko?

 

Tak ako som písal v prvom volebnom článku, bolo by fajn pridať peniaze napríklad pre dôchodcov, však prečo nie? Odpracovali si, stále sú niektorí aktívni, starajú sa, rozdávajú svoje životné skúsenosti atď. Tak im teda dajme. 100€ navyše, alebo aj tisíc. Aj 2000€ je pekná čiastka a mohli by cestovať, podporovať deti a spol, užiť si starobu a tešiť sa z každého dňa. Realita je však iná, keď musia rátať drobné a prechádzajú okolo plných výkladov pekných a sem tam aj užitočných vecí, s ktorých si však môžu dovoliť iba minimum.

 

Máme tu dôchodky a rôzne dávky. Na to, aby boli v normálnej výške, musí byť aj príjem. Príjem má štát z rôznych daní, z hazardu a neviem čoho všetkého. Viac sa vyberie, viac sa použije. Na rôzne protipovodňové ochrany, programy tvorby pracovných miest atď, až po rôzne dávky.

 

Aby sa do štátnej pokladnice niečo dostalo, treba na to veľa pracujúcich ľudí s dobrým príjmom. Zas na to nie sú peniaze, aby mohli napríklad súkromné firmy poriadne zaplatiť ľudí za ich prácu. Skrátka a stručne, nie sú peniaze na každý z týchto krokov. A nie len tam. Ak sa má niekto stať pracujúcim, musí sa najskôr narodiť (a musia ho mať z čoho rodičia živiť, dopriať nejaké to vzdelávanie, kultúru atď) a po skončení škôl sa zapojí do práce. Či už na Slovensku, alebo v zahraničí, kde za rovnakú alebo podobnú prácu dostane viac. No a keďže tí na Slovensku nemajú peniaze ani na miestne potraviny a iné výrobky, ktoré nedokážu konkurovať cenám z Číny, tak nám to všetko upadá.

 

Aby sa zmenila situácia, musela by sa zmeniť napríklad pôrodnosť, aby sa zvýšil počet pracujúcich. No ak by aj teraz mala každá slovenská rodina 5 detí, tak by sa začalo niečo diať až za 20 rokov, keď začnú ich deti pracovať. Kto si ale môže dovoliť niečo takéto?

 

Myslím, že žiadna strana nedokáže "zachrániť" Slovensko v jednom období, alebo nebodaj okamžite. Akákoľvek snaha niečo trvá a ak niekto nasľubuje okamžite nejaké prudké zlepšenie, tak je to obyčajný nezodpovedný klamár. Bez ohľadu na to, či ponúka nejaké istoty alebo stopercentnú transparentnosť. Je to beh na dlhé trate. Každý človek sa môže podielať na tom, aby sa žilo o niečo lepšie, napríklad nákupom slovenských výrobkov, no tie sú často drahšie ako tie z Číny. Do toho naša nezamestnanosť... držím palce tým hore, nech sa každá oblasť darí zlepšovať, no treba na to skutočných odborníkov a nie populistov a potrebné nepopulárne veci, ktoré musíme znášať aj kvôli tomu, že je celý systém fungujúci zle a ešte sa musia splácať úroky.

 

Čo podľa vás potrebuje Slovensko najviac? Tu sú tri veci, ktoré by reálne pomohli s odstraňovaním problémov, no ako to celé dosiahnúť, tak to fakt neviem:

1) podpora mladých rodín, aspoň o trochu viac ako v súčasnosti. Zaťaží to ekonomiku, samozrejme, no z dlhodobého hladiska je to jediná možnosť.

2) viac exportovať ako importovať a ideálne vytlačiť z trhu niektoré dovážané výrobky dotovaním cien tých slovenských.

3) poriadne trieskať po prstoch tým, ktorí to zavinili a nevedia to dať dohromady a ešte drzo pýtajú naše volebné hlasy a radi by rozkradli aj to, čo sa ešte rozkradnúť dá.

 

Aké kroky sú podľa vás dôležité? Napíšte ich prosím do diskusie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?