Zlepenec je ako vražda

Autor: Stanislav Hoferek | 21.2.2012 o 11:01 | (upravené 22.2.2012 o 10:09) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1060x

Tieto dve veci majú veľa spoločného a áno, rád sa nad tým zamýšľam a tiež o tom niečo poviem. Je to téma, ktorá je viac o filozofii ako o politike, prípadne o psychologickom tlaku na ľudí.

Čo je to ten zlepenec? A čo je to tá vražda? Začnem ňou. Vražda nech je čokoľvek, je to v prvom rade mimoriadne silné slovo a brutálne silný nástroj pre tých, ktorí chcú ovládať ostatných. Na Slovensku je dosť rôznych náboženských fanatikov, čo niečo prehlásia za vraždu a budú sa biť do pŕs, len aby tie vraždy neboli. Často nejde o nejaké životy, len o moc a len o ovládanie davu. Práve slová, ako vražda, sa do toho výborne hodia.

 

Len skúste diskutovať s nejakým fanatikom o živote. Radi vyberajú tie témy o nenarodených deťoch, potratoch, eutanáziách atď. Skúste im povedať rozumné argumenty, spomeňte práva matky či skutočné medicínske a psychologické informácie a čo dostanete? Vyhrážky, vulgarizmy, ďalšie vyhrážky a hľadanie spojencov medzi ostatnými - pretože to a to je vražda! Dookola to budú omielať, oháňať sa s tým ako Jedi so svetelným mečom a tak budú tvrdiť, že práve oni robia tú najsprávnejšiu vec, až tomu často sami uveria. Smiech, a plač... neviem, či sa mám z takýchto ľudí smiať, ale pravidelne sa táto komédia (údajne o živote) mení na tragikomédiu a neskôr na určitú (alebo úplnú) tragédiu.

 

Ak toto čítajú normálni veriaci ľudia, ktorí majú iný názor, tak prosím. Je to jedna zo sporných tém, len sa mi nepáči využívanie silných slov na ovplyvňovanie más ľudí, ktorým to zahmlí myseľ.

 

A teraz zlepenec. Rovnako ako vražda a pár ďalších je to v prvom rade silné slovo. Neviem, kto ho vymyslel, to je skôr otázka na jazykový ústav, no... čo vo vás vyvoláva? Keď počujem zlepenec, napadne ma niečo zlé, násilím zlepené (alebo zleptané) dohromady, vytvorenie akéhosi nesúvisejúceho celku. Róbert Fico to používa na celú pravicu, Richard Sulík to využíva na pomenovanie programu Smeru. Kto má pravdu? Alebo obaja, alebo ani jeden, ďalšia možnosť je jeden z nich. Ale ktorý? Každá strana si povie, že "zlepenec" je niečo zlé, a tak sa to vytiahne. Ale...

 

Ale vždy a všade aj v piatej dimenzii napravo od intergalaktickej diaľnice od Adamsa je jednoduchá pravda, že každý meč má dve hrany (alebo ostria, alebo niečo úplne iné, ale tak asi chápete, čo chcem povedať). Inak sa dá tiež povedať ako sa do hory volá (prípadne volí), tak sa z hory ozýva. Zrazu pobehujú zlepecne hore dole, naľavo i napravo, všetci sú polepení, pozlepencovaní a keď si niekto pozorne prečíta článok, rozhovor či prezrie si televíznu reláciu, tak sa necíti ako na Slovensku, ale v akejsi krajine zlepencov zlepených polepených nalepených a premiešaných s inými zlepencami.

 

Pozriem si video od Smer-SD, kde sa hovorí o zlepenci. Pozriem sa na nejaké vyhlásenie, a hneď je tam zlepenec. A k tomu istoty, "nebezpečenstvo" zlepenca a už to tu je, už ovečky poslúchajú a "neovečkové typy" sa smejú, prepínajú či chytajú za hlavu. Trochu ocitujem známeho komika Skrúcaného: Toto ste chceli, Slováci?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?