Od počítačov ku knihám - evolúcia?

Autor: Stanislav Hoferek | 12.4.2012 o 10:54 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  644x

Ak sa niekedy zamýšľam nad evolúciou, tak ma ako prvé napadne nejaký pokrok. Zmena k lepšiemu, nejakým spôsobom dokonalejšiemu. Nie každá zmena revolúciou či jednoduchšou evolúciou je k lepšiemu. Bohužiaľ, niekedy našťastie a niekedy je to úplne jedno.

Tak ako množstvo mladých, aj mňa vo veľkom zaujímali počítače. Technologické veci, ktoré sú čoraz šikovnejšie, dostanú sa do domácnosti i na rôzne múdre veci a je to zdrojom vzdelania, zábavy, miesto na komunikáciu atď. Aj tak sú mi však čoraz bližšie knižky. Tento článok bude tak trochu o knihách a hlavne o tých maličkých hlúpostiach, prečo majú knihy u mňa zelenú. Nie všetky, nie vždy, ale v podstate je to tak.

 

Nebudem robiť tajnosti, sem tam nejaké tie knižky píšem a dokonca aj čítam! Áno, znie to divne a každý sme nejakým spôsobom mechom udretí. Viem si predstaviť život bez kníh, už nie sú tak dôležité, ako kedysi. Napriek tomu ma lákajú a to aj preto, že sú určitým spôsobom nemoderné, chýbajú rôzne zlepšováky a neobsahujú malé nepekné maličkosti, ktoré majú počítače.

 

 

  1. Žiadny displej, jednoducho text. Celý ten vynález sa dá do ruky a môže sa čítať kdekoľvek. V posteli, na úrade či kdekoľvek inde a veľa to neváži. Väčšinou. Keď som dlho pri PC a chcem mať pokoj, tak idem niekde von alebo si zoberiem do ruky nejakú knižku, ktorú sa mi ako PDF čítať na displeji vôbec nechce.
  2. Netreba na to žiadny operačný systém či špecifický program, ktorý vyžaduje aktualizácie, sem tam niečo zmení úplne na figu a môžem z toho šedivieť, prípadne si od beznádeje trhať vlasy. Ok, to som prehnal, ale tak je to stále rovnaké. V ktoromkoľvek štáte na svete a v ktoromkoľvek čase.
  3. O knihách môže niekto povedať niečo úžasné, čomu niekedy ani sám neverí, no ja niečomu z toho verím. Rozvíja to fantáziu. Hlavne, ak je to niečo o beletrii a tvorivosti. Pri pozeraní filmu sú všetky postavy hotové, predvídateľné a tak podobne, pri knihách rovnako - no je tu vyššia šanca, že to pochopíte úplne inak. Nebyť filmov, tak si môžete predstaviť Froda ako len chcete. Harryho rovnako. Hrdinovia? Nenápadní drobci? Je to na vás. A teraz z pohľadu spisovateľa. Opíšete svoju postavu, dáte jej 10 zaujímavostí a čitateľ si môže všímať práve tie, ktorým ste dali menší význam. Môžete tak čítať tú istú knihu, ktorá dopadne rovnako, ale vaša predstavivosť vykreslí prostredia, postavy či rôzne deje úplne inak.
  4. Veľmi jednoduchý a krátky bod - ak niekde napíšete, že čítate knihy a zaujímate sa o nich, tak je to veľmi dobrý filter na rôzne tie profily na sieťach, v zoznamkách atď. Ak ich milujete a niekto ich nenávidí, tak si asi nebudete mať čo povedať. A teraz si predstavte, že narazíte bez oslovenia na človeka, ktorý má knihy ako rovnakú záľubu. Hneď sa môže zistiť niečo nové a netreba sa báť dákych tých tichých minút.
Nemyslím si, že knihy sú nejaká nutnosť. Je to teraz skôr koníček, na ústupe pred "konkurenciou". To je podľa mňa výborná vec, tlačiaca silu literatúry niekde do popredia. Dobrý film má svoje znaky, dobrá počítačová hra má svoje znaky a tak podobne. Predávajú sa sfilmované knihy či knihy podľa filmov, a aj keď ten to niekedy vôbec nie je žiadna veľká sláva, má to úspech. Kto chce vidieť nejaké tie tvajlajty, nech si to pozrie. Kto chce o tom svete viac, nech si to nájde v knihách. Toť môj názor. Len tak medzi rečou, nabudúce sa trochu rozpíšem o serveri bookfan, ktorý fandí knihám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?