Svätec alebo zlodej?

Autor: Stanislav Hoferek | 24.9.2012 o 10:23 | (upravené 24.9.2012 o 10:50) Karma článku: 6,18 | Prečítané:  949x

Zvláštny nadpis? Verte či nie, tento príspevok je tak jemne o mne a akomsi zvláštnom pohľade na život. Mám takú zvláštnu schopnosť, alebo niečo podobné a nejakým zázrakom sa dostane časť života niekoho iného do mojich rúk.

Daná schopnosť sa nazýva "nachádzanie peňaženiek". Neviem prečo, ale tak ako sem tam ja sám niečo niekde zabudnem, tak sa mi darí aj nachádzať. Na ceste, po koncerte, hocikde.

A tu sa tak dostávam k jadru veci. Nájde sa peňaženka, čo s tým urobiť? u mňa je samozrejme logické otvoriť ju a pozrieť doklady. Niekde tam bude meno a adresa. Občiansky preukaz či podobný doklad sa hodí a dostať peňaženku do rúk majiteľa je podľa mňa fajn. Trochu námahy pre mňa ušetrí hromadu námahy niekomu inému, hlavne pokiaľ ide o doklady.

Niekde som sa dočítal, že Slovensko je plné zlodejov. Nájde sa peňaženka? Tak sa vyrabuje a doklady idú do smetí. Počuli ste o niečom takom? Ja nie. Neviem prečo, ale nedarí sa mi naraziť na ľudí, ktorí konajú takto. Alebo ich aspoň osobne nepoznám. Sám ale rozhodne nie som nejaký anjel, aspoň pre niekoho.

Preferujem totiž systém tzv. nálezného. Nájdem niečo? Tak vrátim a mám za to odmenu. Odmenu za moju snahu a za pomoc, ktorá sa často ani neblíži hodnote nájdených vecí. Nájdem peňaženku s 50€ a zhodou okolností je tam 5x10€? Tak si jednu zoberiem. Ideálne s vedomím vlastníka, no ak tam nie je a posielam mu peňaženku po niekom, tak si jednoducho čmajznem, bez pýtania.

Výhody? Majiteľ má svoje veci späť a prišiel o oveľa menej, ako rátal. No a ja môžem za to kúpiť čokoládu pre dievča a zvyšok hodiť do svojej peňaženky. Na niečo sa použije.

Zatiaľ najväčší nález bol s jednou českou rodinkou. Našla sa čierna kapsa na ceste. Najskôr som si myslel, že je to kus statívu na foťák. Dalo sa to otvoriť a čo tam? Drahý foťák, rôzne doklady, pasy celej 4-člennej rodiny, mobil (aký ja tak rýchlo mať nebudem), kľúče od niečoho (no idea čoho) a pár drobností. Hodnota všetkých týchto vecí je hrubým odhadom tak 300€. Tak čo, beriem mobil a zháňam číslo na druhý mobil niekoho z tej rodinky. Potešilo ma, že tam boli nejaké nákupné lístky z dnešného nákupu, a teda boli tu dnes a nebudú nejako extra ďaleko. Nevedel som číslo na druhý mobil, tak zisťujem cez čísla na začiatku zoznamu a tiež cez Facebook.

Výsledok? Našlo sa číslo, zavolalo sa, všetko sa odovzdalo, zatriaslo sa rukou a ja som s desiatimi eurami veselo odchádzal s dobrým pocitom.

Prečo som ale nevytiahol z mobilu kartu, nenechal si foťák a hotovosť? Uvažoval som nad tým. Bol by som bohatý, peniaze sa hodia a ako aktuálne nezamestnaný by som to všetko určite použil. Rozhodlo však to moje rozmýšľanie. Spomenul som si na človeka, ktorý sa mi hnusí a drží nie len mne stovky eur, oveľa viac ako tu spomínaných 300€. Viem, že on by ako asi jediný človek, ktorého poznám, všetko pobral a ešte aj prázdnu peňaženku predal, aby mal mince do automatov, a ja nechcem byť ako on. Tak nebolo 300€, ale 10€ v drobných minciach, ktoré sa minuli v priebehu dvoch dní na spestrenie toho, "čo chladnička dá".

A teraz sa pýtam... čo som? Som zlodej? Dokázali by ste vy vrátiť plnú sumu a za každú cenu odmietnuť nálezné? Ja áno, ale asi by som si potom vyčítal, že sa nechávam zase zneužívať a že nemám ani na hlúpe dva rožky s lacným jogurtom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?