Odpojiť od prístrojov, alebo nie?

Autor: Stanislav Hoferek | 22.5.2013 o 18:17 | (upravené 22.5.2013 o 19:08) Karma článku: 6,42 | Prečítané:  782x

S veľmi dobrou kamarátkou som mal debatu o všetkom možnom, vrátane života samotného. Napadlo ma teda urobiť... anketu? Výskum? To nechám na Vás, rozhodne však budem veľmi rád, ak sa zapojíte.

Predstavme si veľmi jednoduchú situáciu, pacient leží v posteli na nemocničnej izbe. Jeho život končí a doktori odhadujú dĺžku života pacienta na približne jeden deň. Pacient má veľmi poškodené telo, neliečiteľné choroby a musí bojovať nie len s vnútorným krvácaním, ale aj s dýchacími problémami, kŕčami a hlavne s obrovskou bolesťou. Rôzne lieky na utlmovanie bolesti majú len minimálny efekt.

Doktor, ktorý sa venuje pacientovi, pozná veľmi dobre jeho stav a pretože bol požiadaný o prerušenie života, rozhodol sa informovať o tom svojho kamaráta doktora, riaditeľa nemocnice, právnika, syna pacienta a jeho manželku. Sám sa rozhoduje, či odpojiť prístroje alebo nie. Informoval pravdivo o stave pacienta a dostal nasledovné odpovede:

 

Pacient

Pán doktor, rád by som vás požiadal o smrť. Nikdy by ma nenapadlo, že budem niečo také žiadať, ale ak už naozaj nemám nádej... mám hrozné bolesti. Rozmýšľam nad tým už dva dni, ale aj myslenie je teraz veľmi ťažké.

 

Doktorov kamarát, tiež doktor

Poznám tieto ochorenia a viem, ako sa musí cítiť. Vlastne neviem a ani nechcem vedieť, ale jeho stav je z akéhokoľvek pohľadu strašný a neverím, že vydrží celý deň. Nejdem špekulovať, či je dobré odpojiť alebo nie a som rád, že nie som v tvojej situácii. Bude utrpenie počúvať jeho výkriky z bolesti. Teraz ma ospravedlň, mám tu chlapca, čo si poranil ruku na bicykli a tomu pomôcť môžem.

 

Riaditeľ nemocnice

Poznám síce ochorenia a viem, že skôr alebo neskôr umrie, ale musím ťa varovať. Ja ti z toho problémy robiť nebudem a keby o tom neboli žiadne zákony a neviem čo, okamžite by som ho šetrne usmrtil. Samozrejme, že ti môžem povedať, že máme málo lôžok a doktorov, ale to iste dobre vieš. Poslal som informácie o stave tvojho pacienta kamarátovi, ktorý sa práve na toto špecializuje a odpovedal mi, že teraz budú pred smrťou nasledovať veľmi silné bolesti a budú sa ďalej zhoršovať.

 

Právnik

Právny systém je v tomto trochu komplikovaný. Viem, že chceš konať správne, ale momentálne by to mohlo byť súdne napadnuté ako úmyselné zabitie. Samozrejme, môže byť aj zabitie z nedbanlivosti alebo asistovaná samovražda, všetko to však môže spôsobiť rôzne problémy pre teba, vrátane dlhoročného väzenia. Pochvala za to asi nebude a môžeš mať problémy s riaditeľom nemocnice alebo s hľadaním miesta v inej nemocnici.

 

Syn pacienta

Otca poznám, ako veľkého bojovníka. Aj bojoval, kým sa dalo, ale tak on i ja vieme, že niekedy neostáva nič iné, ako sa vzdať. Už sa iba trápi a bude sa trápiť ešte viac. Ak treba niečo podpísať, tak podpíšem.

 

Manželka

Vždy som pri ňom stála a budem aj teraz. Nechcem aby zomrel a rada by som bola, keby sa vrátil domov, ale to asi nejde. Povedali ste mi, že ide zomrieť a rozprávala som sa s mužom o tom. Povedal mi, že si už chce oddýchnuť a myslím si, že mu tak bude lepšie. Boli sme aj u doktora u nás v meste a on nám povedal, že ak by aj prežil, už nebude taký ako kedysi a vy mi hovoríte, že sa bude trápiť posledný deň. Súhlasím s... ako sa to volá? To odpojenie?

 

Otázka teda znie:

1) ako by ste na mieste doktora konali?

2) potrestali by ste doktora za niektorú z akcii?

 

P. S. Bol som informovaný, že by sa do toho mala zapliecť etická komisia, hippokratova prísaha, umelý spánok atď...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?