Prečo som ešte nepočul tento názor na nezamestnanosť?

Autor: Stanislav Hoferek | 14.9.2013 o 11:54 | (upravené 14.9.2013 o 12:13) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  1327x

Určite ste počuli názor, že v Bratislave sa dá nájsť práca i zarobiť viac ako niekde na dedine. Myslím, že je to jednoduchá, overená pravda. Samozrejme, občas sa nájde výnimka potvrdzujúca pravidlo, no čísla o nezamestnanosti nepustia. Tá sa niekde šplhá do neskutočných výšok, zatiaľ čo niektorí ľudia v niektorých mestách ani nevedia, kde je úrad práce. A tu prichádza taký môj jednoduchý nápad. Uvoľniť miesta, ktoré sú zaplnené ľuďmi, čo si tú robotu ani náhodou nezaslúžia.

V článku, ktorý bol tu na SME, sa písalo o Modrom z neba a jednom z nakrúcaní. Bloger, ktorý odhaľuje problémy pri natáčaní, získava odpoveď od Vila Rozborila. Vraj ak sa to prešetrí a zistí sa, že sa niekto zo štábu zachoval ako totálny blbec, dostane výpoveď. Nebudem tu riešiť polemiku o tom, čo sa prešetrí a čo nie. Môžem len dúfať. Nejde ale len o tento konkrétny článok a konkrétnu reláciu, skôr o princíp. Bolo by možné vyhodiť niekoho zo štábu? Ak áno, čo by sa stalo? Každá televízia či akákoľvek spoločnosť zamestnáva rôznych ľudí, takých tých všeobecnejších, ale i špecialistov na danú oblasť. Ak by sa vyhodil napríklad kameraman, znamenalo by to prácu pre iného kameramana, ktorý je teraz bez práce. Pre niekoho, kto doteraz nemal možnosť.

Na prácu treba niečo vedieť a zároveň spĺňať určité podmienky. Zoberme si niečo jednoduché, kvetinárstva. Aká by mala byť kvetinárka? Asi by mala byť odborníčka na všetko ohľadne kvetov, estetiky a neviem čo všetko - a zároveň by mala byť schopná predávať tovar, poradiť atď. Vy, čo ste si už niekedy kupovali kvety, zvlášť páni čo nemajú úplnú predstavu o tom, čo chcú... viete ohodnotiť napríklad spomínanú kvetinárku. Bez dlhých definícii. Príjemná, alebo nie? Poradila, alebo poslala do (sem si vložte nejaký vulgarizmus)? Ak by boli dve kvetinárstva a v jednom by bola nesympatická potvora, tak by to išlo pravdepodobne ku dnu. Možno nie, ak by sa tam ľudia striedali, ale stálych a spokojných zákazníkov by asi veľa nebolo. Vymení sa za inú a hľa, darí sa viac. Len chvíľu potrvá, kým sa napraví povesť.

A práve povesť je dôležitá. Hore spomínaná relácia Modré z neba je o emóciách, zároveň stroj na peniaze a tak trochu niečo ako "životný štýl". Nemôže si dovoliť, aby sa hádzala špina na všetky tie príbehy, na naozaj kľúčovú úlohu Vila Rozborila atď. Ak chcú naďalej pracovať na projekte a zarábať peniaze (v pekných množstvách), mali by to robiť ľudia, ktorí sa aspoň dobre tvária, že sú s prácou spokojní a nerobia si z každého dobrý deň. Ak sa zíde rovnaký štáb na ďalšej akcií a niekto ich správanie natočí na telefón a dostane k správnemu človeku, mali by letieť. A nie len letieť, ale zároveň uvoľniť miesto iným, ktorý by také sprostosti nerobili - a ak by začali, nech letia aj oni.

Teraz si zoberte, koľko naozaj nepríjemných ľudí poznáte, čo majú dobrú prácu a ani si ju nevážia? Stačilo by dostať do systému ľudí, čo chcú niečo zmeniť. Vyhádzať zlodejov, špekulantov atď. Ale ako? A čo robia tí, čo to majú teraz na starosti? Ak nič, tak prosím pekne dovidenia.

Výborný príklad bol vo firme, ktorá vytvárala rôzne internetové ponuky. Jeden zamestnanec vytvoril algoritmus, ktorý urobil 10x viac práce ako on sám, a už len po ňom kontroloval výsledok. Jeho nadriadený, ktorý si všimol, že momentálne nič nerobí a postaral sa, aby niečo robilo za neho, mu dal padáka. Na základe funkčnej hierarchie stačilo jedno stretnutie teraz už bývalého zamestnanca a šéfovho šéfa a všetko je tak ako má byť. Kto je šikovný, ide hore - a kto nemyslí, vypadáva a uvoľňuje miesto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?