Pochod za život je pochod proti životu

Autor: Stanislav Hoferek | 13.9.2015 o 11:45 | (upravené 13.9.2015 o 12:10) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  2373x

Včera som si písal s kamarátkou, ktorá mala v pláne ísť na Pochod za život. Zaujímalo ma, ako sa tam niekto ako ona dostane. Nesedelo mi to na ňu. Čo môže mať niekto, kto si užíva život, s tzv. Pochodom za život?

Celá myšlienka týchto pochodov je podľa mňa pekná a ľudská. Dosiahnuť, aby sa rodili zdravé deti a aby boli šťastné, aj aby boli mamičky šťastné. Zároveň nejaká tá podpora, že sa mamička nemusí báť a všetko dopadne dobre.

Ale... vždy je tu ale.

Počet potratov klesá, no nemyslím si, že až tak na základe aktivít ľudí, ktorí organizujú takéto pochody. Ide skôr o lepšiu informovanosť, a to je presne to, v čom je podľa mňa najväčší problém týchto aktivít. Pochody, referendá a podobné akcie vytvárajú často fanatickí kresťania, niekedy (ako napríklad pri referende) s pomocou neonacistov a podobných skupín. Títo ľudia majú svoje pomýlené hodnoty, ktoré z nejakého dôvodu neskutočne radi pretláčajú za každú cenu.

Pozriem sa napríklad na potraty. Potratom teraz myslím akékoľvek prerušenie tehotenstva lekárskym personálom, ktorý má dostatok skúseností. Na základe jednoduchej logiky, alebo minimálne môjho názoru, by mala mať žena, ktorá chce potrat, dostatok informácií. A skutočných, nezafarbených na ružovo alebo na čierno. Ak príde, tak nech sa porozpráva s odborníkmi. Psychológ, pôrodník a podobní ľudia pre mňa odborníci sú, na rozdiel od kňaza či fanatika, ktorému ide o skutočné dobro dieťaťa a matky len tak naoko.

Aj dieťa má svoje práva. Právo na život, vzdelanie, milujúcu rodinu. Ak je všetko, tak fajn. Výborne. Fanatici však zakročia, keď je niečo inak, ako sa očakáva. Napríklad ak má žena zdravotné problémy, je príliš mladá a pre tehotenstvo si nemôže dokončiť potrebné vzdelanie. Vtedy káže rozum niečo iné ako city. Akou cestou sa pôjde? Rozumný človek hľadá nejaký kompromis. Zaujíma sa, chce to najlepšie pre každého zúčastneného. Ale fanatik? Jedno prikáže, pridá k tomu tvrdenie kdesi z Biblie alebo niektorého fóra "života". Zahlási, že dieťa bude žiť. Fráza "Zabi ženu, zachrániš dieťa" je mimoriadne prehnaná, no miestami sa stretnem s človekom, ktorý má myslenie veľmi podobné. Velebnosti, jdu blejt...

A čo ja? Som vrah. Áno, podľa známej som vrah, lebo si myslím, že žena by mala mať deti hlavne vtedy, keď ich sama bude chcieť a bude pripravená. Rád hľadám kompromisy, rozprávam sa s odborníkmi, a som teda už spomínaný vrah. Prečo? Pretože nechcem potraty kompletne zakázať (čím by sa len viac žien, ktoré to naozaj potrebujú, dostalo za hranice alebo k neodborníkom), ale obmedziť. Na základe vzdelania.

Ako by podľa mňa mala fungovať nejaká akcia na podporu života? Skôr by to malo byť niečo, čo by pravdivo informovalo o možnostiach antikoncepcie (vie niekto, koľko je rôznych možností? Minimum ľudí ich vie vymenovať), o zodpovednom sexuálnom správaní i o tom, ako pomôcť niekomu, kto sa rozhodne mať dieťa v ťažkých podmienkach. Dôležitý bod by mal byť tiež o vyvracaní rozličných mýtov.

Som za možnosť voľby. Som za to, aby si mohla žena slobodne vybrať a aby dostala pravdivé informácie, nie nejaký náboženstvom či politikou poznačený bordel. Som za dobrý život pre ženu, dieťa i celú rodinu. Nie som za život za každú cenu. Tak som pre niekoho dobrý človek a pre niekoho vrah. Pochodu za život sa rozhodne nezúčastním a za tie peniaze na reklamu by som radšej urobil niečo užitočné pre tých, ktorí to skutočne potrebujú.

P. S. Keďže ide o spornú tému života, vyjadrím sa stručne aj k prerušeniu človeka na základe vlastnej žiadosti. Ak by som napríklad ja bol na hadičkách a mal by som pred sebou posledné 2 týždne života, chcel by som požiadať o odpojenie od prístrojov. Rovnako ako moja rodina, priatelia a tak podobne. Bohužiaľ, sme v tomto neskutočne hlúpa krajina - pretože lekára môžu stíhať za vraždu. Díky, fanatici. Dúfam, že sa dožijem toho, že Slovensko bude viac rozumná a menej konzervatívna krajina. A čo má spoločné viera a postihovanie špecialistov? Bohužiaľ, viac ako dosť. A kto za to môže? Dá sa to ľahko zistiť, stačí si pozrieť, kto skutočne organizuje akcie ako Pochod za život.

P. S. 2. Možnosť výberu je presným opakom hnutia Za život. Vidno to hlavne na konflikte ruzumu a citov. Jedna strana argumentuje právami matky, rodiny a ďalších, druhá strana miluje (nielen na slovensku) billboardy s mŕtvymi deťmi, pastierske listy a vyhrážanie sa ženám, ktoré museli ísť na potrat a neskôr sa stali matkami dobrovoľne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

DOMOV

Mistrík: S Kiskom sme sa bavili o podpore, bola by vzpruhou

Postoj SaS pri hlasovaní o eurovale vníma ako premárnenú príležitosť.


Už ste čítali?