Nie je koho voliť? Všetci kradnú? Totálne kraviny, ktoré však niekomu vyhovujú

Autor: Stanislav Hoferek | 17.2.2016 o 15:27 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  1732x

Skúste si 5x za sebou povedať, že nieto koho voliť. A možno ani nemusíte, však to počujete asi z každej strany. Povedzte to niekomu ďalšiemu a všimnite si reakciu. Bude súhlasne prikyvovať, alebo nie? Uvidíte, koho máte v okolí.

To, že nie je koho voliť, je tu už veľmi, naozaj veľmi dlho. Počuť to pred každými voľbami, a ako každý mýtus, aj tento má v sebe trochu pravdy. Je totiž veľmi malá šanca, že niekto, kto nevie nič o politike a vôbec sa o ňu nezaujíma, prispeje k tomu, aby bolo lepšie. Pre takých je mimoriadne jednoduché povedať, že nieto koho voliť. Povie vám to starší človek, ktorý volil Mečiara, lebo ho volili všetci jeho alebo jej best friends. A teraz dávajú hlas Ficovi. Prečo? Lebo nieto koho voliť? Alebo preto, že nechcú Dzurindu? Veru, množstvo ľudí ani nepostrehlo, že napríklad tak nepopulárny Dzurinda, nech už bol akýkoľvek, nie je súčasťou vrcholovej politiky.

Vždy je koho voliť. Napríklad tých, čo nie sú zlodeji. Natískajú sa dve otázky. Kto je zlodej? A kto si ide len nakradnúť do politiky? Zas je najjednoduchšie všetkých zaškatuľkovať a nechať v tej krabičke až na veky vekov. Oveľa náročnejšie je zamyslieť sa a overovať si fakty.

Skúsim zodpovedať obidve otázky z titulky. Ospravedlňujem sa, že nebudem veľmi stručný.

1) Nie je koho voliť

Skutočne nie je koho voliť, ak hľadáte 100% zhodu, nepoznáte 90% kandidátov a na 80% ste presvedčený, že vašim "údelom" nie je voliť akési menšie zlo. Najväčšie dobro pre seba je pritom podporiť niekoho, kto je vám najbližšie.

Tak schválne, koľko z daných strán naozaj poznáte? A koľko z nich nepoznáte ani trochu? Ste si istý, že ani jedna z nich nie je hodná vášho hlasu?

1.      Strana TIP (TIP)
2.      Strana moderného Slovenska (SMS)
3.      OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO - NOVA) (OĽANO - NOVA)
4.      Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník (DS - Ľudo Kaník)
5.      ŠANCA (ŠANCA)
6.      SME RODINA - Boris Kollár (SME RODINA - Boris Kollár)
7.      Strana zelených Slovenska (SZS)
8.      KOALÍCIA SPOLOČNE ZA SLOVENSKO (KOALÍCA (NP+PAS+SĽS))
9.      Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDA-MKDSZ)
10.      VZDOR - strana práce (VZDOR)
11.      MOST - HÍD (MOST - HÍD)
12.      Slovenská národná strana (SNS)
13.      Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia (Odvaha)
14.      Komunistická strana Slovenska (KSS)
15.      Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ - DS)
16.      SMER - sociálna demokracia (SMER - SD)
17.      Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
18.      Slovenská občianska koalícia (SKOK!)
19.      Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS)
20.      #SIEŤ (#SIEŤ)
21.      Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP)
22.      PRIAMA DEMOKRACIA (PD)
23.      Sloboda a Solidarita (SaS)

Teraz sa asi zastavíte pri tom, že je tých strán akosi veľa. Načo? Žeby to bolo spôsobené tým, že každý chce niečo tak trochu iné? Reprezentuje inú skupinu obyvateľstva? Keby to tak bolo, tak si môže napríklad relatívne priemerný človek, ako ja, vybrať z množstva strán. Každá má svoje pre a proti. A ak je vám niektorá alebo niektoré úplne nesympatické, môžete vyškrtnúť. Skúste si dať niektorý webový kvíz, ktorý vám povie, s ktorou stranou ste si najbližšie v názoroch. A ak sa niekde nepáči líder, tak možno cez krúžky voliť niekoho iného, ako lídra. Osobne mám v pláne krúžkovať ľudí, ktorých by som rád videl v poslaneckých ľaviciach.

Skúsim si strany oznámkovať. Úplne jednoducho, ako v škole. Jednotka tam, kde som v plnom súhlase so všetkým, čo strana robí. 5 tam, kde by som bol rád, aby sa ľudia stojaci za tou stranou vytratili a nemám si s nimi čo povedať. Tam, kde nemám žiadny názor a nemám veľmi ani čo hodnotiť, dávam hviezdičku.

 

1.      Strana TIP (TIP) - 5
2.      Strana moderného Slovenska (SMS) - *
3.      OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO - NOVA) (OĽANO - NOVA) - 3
4.      Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník (DS - Ľudo Kaník) - 2
5.      ŠANCA (ŠANCA) - 2
6.      SME RODINA - Boris Kollár (SME RODINA - Boris Kollár) - 4
7.      Strana zelených Slovenska (SZS) - *
8.      KOALÍCIA SPOLOČNE ZA SLOVENSKO (KOALÍCA (NP+PAS+SĽS)) - *
9.      Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDA-MKDSZ) - *
10.      VZDOR - strana práce (VZDOR) - 5
11.      MOST - HÍD (MOST - HÍD) - 2
12.      Slovenská národná strana (SNS) - 5
13.      Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia (Odvaha) - 5
14.      Komunistická strana Slovenska (KSS) - 4
15.      Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ - DS) - 3
16.      SMER - sociálna demokracia (SMER - SD) - 5
17.      Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) - 4
18.      Slovenská občianska koalícia (SKOK!) - 2
19.      Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) - 5
20.      #SIEŤ (#SIEŤ) - 2
21.      Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) - 4
22.      PRIAMA DEMOKRACIA (PD) - 4
23.      Sloboda a Solidarita (SaS) - 2

 

Výsledok? Keď to spočítam, vyšlo mi po sčítaní (nečítal som "hviezdičkované" strany) číslo 68, čo je priemerné číslo 3,58, po zaokrúhlení na 2 desatiné miesta. Takže ak dám hlas komukoľvek z tých, čo považujem za lepších, bude to nad priemer. A bude mať zmysel moja voľba. Urobte si sami svoj zoznam s číslami a skúste, ako to dopadne u vás. Ak vám vyjde, že je niektorá strana jediná dobrá a všetky ostatné sú zlé, tak potom neviete o politike vôbec nič. A asi ani o množstve ďalších vecí.

Je koho voliť, ale nemožno čakať, že bude všetko tip top okamžite. Možno však čakať, že sa situácia vylepší. Tak pre zaujímavosť, ak by som zobral do úvahy všetky strany, ktoré sa podľa posledných prieskumov dostanú do parlamentu, dostanem sa na číslo 3,29 po zaokrúhlení. Nie je to vysoké číslo, zvlášť, keď som žiadnej strane nedal jednotku a viac ich dostalo ohodnotenie nedostatočný.

Stačí ísť teda voliť a dať hlas niekomu, kto je vám najbližšie. Prípadne dať hlas tomu, kto viac pomôže, ako ublíži. Pár tipov:

1) Ak vám vyhovuje Sulík ako osoba, dajte hlas SaSke. Ak nie, ale súhlasíte s programom, krúžkujte. Bude to tiež moja voľba.

2) Most má dobrý program a získal niekoľko šikovných ľudí z iných strán. Na rozdiel od Orbánovej strany SMK-MKP je Most menej radikálny a viac rozumný, navyše zaujímavejší pre slovenského voliča.

3) Sieť je nástupca SDKÚ a množstvo ľudí z SDKÚ prešlo priamo k Procházkovi. Ak vám nevyhovuje z nejakého dôvodu predseda, znovu stačí krúžkovať.

4) Malé strany, ako SKOK alebo DS, majú síce malú šancu, ale o to lepší program.

A naopak, koho nevoliť? To je samozrejme na vás. Osobne nemám v pláne podporovať nacistov, ktorí majú hneď niekoľko strán (!). Taktiež mi nevyhovujú strany s nízkym počtom odborníkov a vysokým počtom opatrení, ktoré znižujú celkovú úroveň života a zo šikovných ľudí robia žobrákov alebo emigrantov (dobrým príkladom je Smer). Vzhľadom k tomu, že svoje strany majú aj ruská propaganda či brigádnici Smeru (strana TIP), je možné, že sa Slovensko vydá niektorým naozaj divným smerom. K totalite. Možno až k takej, akú poznáme z Nemecka 30. a 40. rokov alebo zo ZSSR za Stalina.

Je koho voliť, ak sa chcete mať lepšie. Ak vám súčasný stav vyhovuje, alebo ak chcete, aby sa všetko len zhoršovalo, ostaňte doma. A nezabudnite sa sťažovať.

2) Všetci sú zlodeji

Viete, koľko strán už bolo v mladej slovenskej politike? Skúste menovať všetky, ktoré sa dostali cez 5 percent. Koľko ich je? To asi vedia skutočne len ľudia, čo študujú Wikipediu. Ako môžu byť všetko zlodeji? A ešte každý jeden človek za každú stranu? Nazvať každého zlodejom je jednoducho hlúpe.

Čo s tým? Môžeme voliť napríklad tých, čo nekradnú. A že niekedy niečo ukradnú pre seba? S tým sa tak trochu aj počíta. Prídu ďalšie voľby a voliči im to spočítajú. Rozumní voliči, ktorí sa zaujímajú o svet. A že to nebude hneď? Strany sa striedajú. prichádzajú a odchádzajú. Tí, čo sú v politike dlhšie, tam sú z dvoch dôvodov. Alebo sa držia koryta, alebo sú v umení vládnutia a zlepšovania stavu dobrý.

V telke je neskutočne veľa správ o tom, aké najrôznejšie podvody sa udiali. Najrôznejšie Váhostavy, nástenkové tendre, kompy a množstvo ďalšieho. Môžeme znovu voliť tých zlodejov, alebo dať hlas niekomu, kto s tým nič nemá. Najviac zlodejín má za sebou Smer. Suverejne najviac. A pretože kontroluje všetky dôležité posty, je treba to zmeniť.

Oľano pridalo na kandidátku ľudí, ktorí odhalili zlodejiny. Beblavý zo Siete ich tiež odhalil celkom dosť. A tak ďalej. Na potláčanie zlodejín v súčasnom zmysle netreba viac policajtov, ale viac otvorených, úprimných a vzdelaných ľudí.

Záverom...

Je koho voliť. A kto vraví, že nie, ten je alebo hlúpi, alebo mu ten stav vyhovuje. Ktorej strane najviac vyhovuje, ak sa šíri, že nieto koho voliť? Tej, ktorá sa obáva zosadenia a teda aj lepšej kontroly všetkého, čo za svoje vládnutie skutočne urobili, alebo stranám, ktoré chcú presadiť niečo zo svojho programu, ale nemajú na to príležitosť? So zlodejmi to isté. Zmeňme to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

DOMOV

Mistrík: S Kiskom sme sa bavili o podpore, bola by vzpruhou

Postoj SaS pri hlasovaní o eurovale vníma ako premárnenú príležitosť.


Už ste čítali?