Chcete zmenšiť obrázky? A ako to urobiť rýchlo a pohodlne?

Autor: Stanislav Hoferek | 14.5.2016 o 14:15 | (upravené 14.5.2016 o 22:11) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1232x

Poznáte to. Nafotíte obrázky, alebo posťahujete z internetu a zistíte, že sú obrovské. Čo s tým? A ako si zjednodušiť a zrýchliť prácu?

Nedávno som sa stretol s jednoduchým problémom. Spravujem knižnicu, kde sú samozrejme okrem iného obrázky kníh, predovšetkým obálky. Iste, obálka musí byť pekná a kvalitná. A teda aj veľká. To, čo mi nevadí na počítači, však začína byť problém na internete. Chcete, aby sa obrázky rýchlo načítali? Ideálne čo najrýchlejšie? A to aj tam, kde je obmedzený internet? A ešte k tomu ak máte pomalý a obmedzený internet aj vy a musíte toho robiť naozaj veľa?

Existujú dve možnosti, ako zmenšovať obrázky. Zmenou rozlíšenia a zmenou kvality. Ktoré je lepšie? Nuž, odpoveď je veľmi jednoduchá - podľa použitia. Napríklad na obrázok pre pracovnú plochu nepotrebujete niečo v 4x vyššom rozlíšení, ako môže váš displej reálne zobraziť. Na niektorých fotografiách musí byť čo najvyššie rozlíšenie, aby bolo vidno detaily, zatiaľ čo na iných úplne stačí len zachytenie konkrétnej informácie.

Späť k praxi. V knižnici mám priečinok s obálkami. Dohromady 75MB. Veľké i maličké obrázky. Každá PDF kniha (a samozrejme epub/mobi e-kniha)má svoju maličkú obálku pre rôzne zoznamy kníh, strednú obálku pre stránku o konkrétnej knihe a obrovskú obálku, ktorá sa môže použiť napríklad pre tlač. Tu je príklad jednej z kníh:

vodna-planeta-iv.jpg (10,2KB)

vodna-planeta-iv-obal.jpg (30,5KB)

vodna-planeta-iv-big.jpg (1,45MB)

Po úprave bez toho, aby sa menila veľkosť alebo aby sa viditeľne menila kvalita:

vodna-planeta-iv.jpg (9,61KB)

vodna-planeta-iv-obal.jpg (28,6KB)

vodna-planeta-iv-big.jpg (155KB)

Ako si môžete všimnúť, veľké súbory prišli o obrovskú časť svojej veľkosti v KB. Ušetrilo sa približne 90 percent. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že sa celkovo znižuje počet farieb. Čím viac má fotografia farieb, tým je samozrejme aj menšia. Ak sa ale na dostatočnej veľkosti fotky zamení 50 odtieňov sivej za 15 s tým, že si to bežný používateľ nevšimne, je to fajn. Veľmi dobre je to priblížené na stránke projektu. Pochopiteľne, na najdôležitejšie veci určené do tlače je najlepšie urobiť zálohu. Na čokoľvek, čo ide na internet, vám služby ako tinypng.com veľmi pomôžu.

TinyPNG zmenšuje PNG a JPG. Dva odlišné formáty, ktoré sú spoločne používané na najrôznejšie obrázky. Služba ich dokáže zmenšovať naozaj hromadne. Výsledok môže vyzerať napríklad takto:

Tento screenshot bol taktiež zmenšený. Vyzerá rovnako ako originál, ale má polovičnú veľkosť. Dohromady sa podarilo ušetriť zo 75MB obálok v knižnom projekte Greenie knižnica približne 50MB. Dve tretiny zmizli. A na Amazon Kindle či na bežnom mobile alebo tablete minimálnu zmenu v kvalite určite nespozorujete.

Zmenšovanie obrázkov je výborná vec, ktorú samozrejme veľmi odporúčam. Nástrojov je na internete viac, no mne osobne sa najviac pozdáva tinypng.com. Prečo? Pracuje dobre, rýchlo, jednoducho a hlavne hromadne.

A využitie? Rýchlejšie prehliadanie stránok, viac miesta na disku...a vaša osobná stránka môže mať vďaka tomu oveľa menší a teda lacnejší hosting :)

Iná možnosť je skombinovať zmenšovanie veľkosti a kvality. Dobrým parťákom je napríklad český program JPEG resampler. Nafoťte si plnú SD kartu fotiek na dovolenke, vložte to do PC a prebehnite cez JPEG resampler. Stačí vyhodiť pár nepodarených fotiek, zmeniť veľkosť napríklad na 1600x1200 a následne tieto obrázky zmenšiť cez tinypng. Výsledok môže byť úspora minimálne 80 percent, zatiaľ čo aj 95 percent by sa mohlo dať dosiahnuť. Môžete tak všetky svoje fotky nahrať na internet alebo uložiť do mobilu a mať ich kedykoľvek poruke :)

Za tip ďakujem bratovi, ktorý tinypng.com úspešne používa napríklad na stránke slovenského knižného vydavateľstva Elist a cestovateľskom blogu hogy.sk. A ak si myslíte, že zmenšovanie nie je veľmi potrebné... kto z vás skutočne pozná WAV? A kto MP3? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď: Nákup transportérov zruším, upraviť treba aj splátky za stíhačky

Minister obrany hovorí, že pre boj s koronavírusom má viaceré alternatívy aj armáda.

Autorská strana Samuela Marca

Toto sme o Matovičovi vedeli v roku 2020 (píše Samo Marec)

Takíto ľudia sa nakoniec odkopú vždy, ale krízy milujú.


Už ste čítali?