Zem je plochá a fašisti nám chcú len dobre!

Autor: Stanislav Hoferek | 20.5.2017 o 16:53 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1543x

Krátky článok o tom, ako sa dá zmiasť človeka. A ako sa proti tomu brániť. Veriť sa dá najrôznejším nezmyslom, hlavne ak si nikto nič neoveruje.

Zem je plochá. Je to fakt. Samozrejme, že nie pre všetkých. Vyvracajú to najrôznejšie fyzikálne zákony, pozorovania, historické a súčasné udalosti a samozrejme sedliacky rozum. Alebo ten nie?

Predstavte si, že žijete v jednoduchom svete, napríklad v minulosti. Žiadne satelity, žiadny internet, nič. Máte len malé políčko, na ktorom pracujete každý rok. Nebudete cestovať a vaši susedia tiež nie. Ľahko uveríte tomu, že zem je plochá. Každý, koho poznáte, vidí viac-menej rovnú plochu, Na niektorej strane sú vrchy a za nimi je ďalšia rovina, alebo niečo tomu podobné.

Dá sa to prirovnať k slepému človeku, ktorý nemôže používať svoj zrak na to, aby videl nejaké zakrivenie. Neuvidí niektorý zo známych dôkazov, že Zem nie je placka. Môže tomu uveriť, ale samozrejme nemusí. V každom prípade máme vzdelanie aj na to, aby sme hlúpostiam jednoducho neverili.

A teraz si predstavte opačný prípad. Človeka s perfektným zrakom, ktorý navyše vlastní nejaký ten satelit, výkonné ďalekohľady a všetko možné. Pozrie sa, že Venuša je guľa, Mars je guľa, Slnko je guľa... pozrie sa na Zem z výšky a vidí guľu s oceánmi, mrakmi a tak podobne. Nemá pochybnosť. A ak by ho zaujímalo, či je niečo tak alebo tak, môže si o tom získať viac informácií - a preveriť ich! Mnoho sme sa o vede a celkovo o svete dozvedeli na základe princípu "question everything". Ak sa povie, že jablko padá zo stromu, tak sa to dá overiť. Vrátanie nájdenia výnimiek, kedy to neplatí. Ľudia si po drvivú väčšinu svojej existencie mysleli, že blesky vrhá nejaká nahnevaná vyššia moc. Nevedeli o kladne a záporne nabitých časticiach. Stačilo im to. Keby tu neboli jedinci, ktorí by sa pýtali na to, ako čo funguje a neriešili by skúmanie vecí, boli by sme niekde celkom inde. Samozrejme, ak by sme tu vôbec boli.

Ak by bola Zem vyhlásená za plochú, množstvo vecí by v tom nesedelo. Našli by sa otázky. Prečo je planéta plochá, kým ostatné sú guľaté? Prečo keď prichádza loď do prístavu, vidno najskôr jej najvyššie časti? Prečo sa dá okolo celej zeme oboplávať? Prečo má severný a južný magnetický pól? Prečo sa strieda deň a noc? Prečo vyzerá mesiac často ako "polmesiac", čiže je čiastočne zakrytý (neosvetlený) kvôli guľatému telesu?

A čo fašisti? Tak, ako sa dá experimentami zistiť, či je Zem guľatá alebo plochá, sa dá zistiť aj to, či nám práve oni donesú úžitok, alebo skazu. Mali sme tu fašistov. Koncentračné tábory, agresívne vojny, pálenie kníh, vyhladzovanie národov, myšlienky o prehnanej nadradenosti, určovanie čo je správne a čo nie pod najrôznejšími hrozbami... mali sme fašistov i na našom území, a nielen vojakov verných Hitlerovi. Mali sme a máme fašistov aj tu, so znakmi Hlinkovej gardy. A ak si niekto myslí, že práve táto skupina urobí niečo dobré, môže si to overiť. Na to ale treba brať svet ako niečo iné, ako len malé "políčko".

Zhodou okolností nemajú fašisti v láske napríklad moslimov. Otvorene, islam je všade trochu iný a boli to moslimovia, ktorí boli kedysi najväčší bádatelia a najviac sa zaujímali o poznatky vedy a kultúry. Pre nich bol ten, kto cestuje po svete a pozná iné kultúry, niekým výnimočným. Mohol veľa naučiť, priniesť iný pohľad na bežné veci a pomôcť ostatným vidieť svet a spoznať múdrosť, ktorá dovtedy nebola nadosah.

Čo to má všetko s cestovaním? A s poznávaním? Jednu dôležitú vec. Ten, kto sa nezaujíma o svet, neoveruje si fakty a myslí si, že je stredom vesmíru, ľahko uverí, že Zem je plochá a je správne voliť fašistov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie PET fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko vo finále MS vo futbale? Nie je to utópia

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Pomôžme ministrovi spraviť drahé a bolestivé rozhodnutie

Zálohovanie PET fliaš je dobrý a bolestivý nápad.


Už ste čítali?